Skip to main content

Öyle bir gıda ürünü düşünün ki, besin deposu, her yemeğe lezzet katıyor, her öğüne eşlik ediyor ve hemen hemen herkes bu ürünü tüketiyor. Evet, bu ürünümüz ZEYTİN! Bu yazımızda ise Türkiye’deki zeytin yetiştiriciliğinden, zeytin üretiminden, zeytin pazarından ve genel bilgilerden bahsedeceğiz.

  • Zeytin, Akdeniz bölgesindeki ülkelerin tarım sektöründe yer alan, ekonomik değeri en yüksek tarım ürünüdür. Tüm Dünyadaki zeytin ve zeytinyağı pazar talebinin çoğunu Akdeniz ülkeleri karşılar. Neredeyse tüm ülkeler zeytin ve zeytinyağı tüketmektedir. Bu nedenle üretim yapılan ülkelerden, neredeyse tüm dünyaya ihracat gerçekleşir. Özetle, Zeytin üretiminin %90’ı Akdeniz havzasındadır.
  • Uluslararası zeytin konseyine göre Türkiye, dünya zeytin üretiminde 3.sırada yer almaktadır. Zeytinin anavatanı Türkiye’de, ağaç sayısı ve zeytin üretimi dikkat çekmektedir. Ülkemizin özellikle verimli Akdeniz ve Ege kıyılarında yoğunlaşan zeytin üretiminde hızlı büyüme gözlemlenir. Verimli Ege tarım arazilerinde yer alan Konsept Tarım zeytin çiftliği, en kaliteli hasat verimi ile Manisa Akhisar bölgesinde yer almaktadır.
  • Zeytin çiftliğinin bulunduğu bölgenin verimliliğinin yanı sıra, sistematik sulama, gübreleme, ağaç bakımı ve doğru hasat ile kaliteli ürün elde ediliyor. Bu sürecin doğru yönetilmesi için ise tamamen ekip profesyonelliği gerektiriyor. Konsept Tarım’da bunu sizin için en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz. İşinde uzman tarım ekibimiz ve ziraat mühendislerimiz fidandan zeytine her adım titizlikle sürdürüyor.
  • Zeytin hasat edildikten sonra ise ya zeytinyağına ya da salamuraya dönüştürülür ve bu şekilde pazara giriş yapar. Sağlıklı ürünlere olan ihtiyacın Covid süreciyle beraber daha çok artması, zeytin pazarını da etkiledi. Zeytin ve özellikle zeytinyağı tüketimi de arttı. Sağlıklı beslenme bilincinin artması da zeytinyağına olan talebi artırdı.

İklim koşulları, profesyonel üretim teknikleri ve dolayısıyla artan yatırım faaliyetleri de zeytin sektörünü canlandırmıştır. Aynı zamanda, yeni, modern tarım teknolojilerinin de sektörde kullanılmasıyla zeytin üretimi de hızlandı. Artan zeytin verimliliği, zeytin yetiştiriciliğinde yatırımın artmasına sebep oldu. Yatırımcılar doğru bir kanal olarak zeytin arazilerine yöneldi.

Birçok yatırımcı dostumuz bizimle çalışmayı tercih ediyor. Zeytin tarım arazilerimize yatırım yapanların yüzü gülüyor. Doğaya ait, somut, değerli bir gıda arazisi yatırımı ile paraları değerleniyor, portföyleri zenginleşiyor.

Bize danışmak ister misiniz?

Tarımda fidan ve arazi yönetim hizmeti de vermekteyiz. Ürünlerinizin dikilmesi, yönetilmesi, bakımı, hasat edilmesi ve depolanmasına kadar her aşamasında danışmanlık da vermekteyiz. Tarım gibi titizlik gerektiren bir sektörde, tecrübemizle yanınızdayız.

İletişime geç

Leave a Reply

İletişime Geç