Skip to main content

Artan küresel nüfusa ve bu nüfusun ihtiyaçlarına kaliteli gıda sağlayabilmek için tarımın geleceği çok önemlidir. Bu nedenle en çok merak edilen soruların başında tarımın geleceği nasıl ilerleyecek, teknoloji tarımın geleceğine nasıl yön verecek, sürdürülebilir tarım ve hayvancılık nasıl olacak bunlar geliyor. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Tarımın Geleceği İnovasyon ve Otomasyon

Gıda ve tarım sektörü büyüdükçe ve geliştikçe, tarımın her adımında inovasyon ve teknolojiyi de artarak geliştiğini göreceğiz. Şuan %100 bir geçiş sağlanmasa da tarımda robotik kullanımı ve yapay zeka ileriki zamanlarda tarımı da kolaylaştıracak. Bu modern teknoloji uygulamaları tarım yönetim sistemlerini daha verimli ve üretken hale getirecek.

Tarımsal modernleşmede görebileceğimiz akıllı sistemler nelerdir?

  • Robotik tarım araçları
  • Akıllı makinelerin yaptığı tohumlama
  • Tarımda dron ile takip ve yönetim
  • Akıllı sensör
  • Derin öğrenme algoritmalarına sahip bilgisayar kullanımı
  • Toprak, bitki veri toplama sistemleri
  • Hayvancılık ve süt verimini arttıran akıllı tasmalar

Özellikle tarımda dron kullanımı, hassas tarım dediğimiz detaylı takibe yardımcı olacak. Dron takibi tarım arazilerini havadan görebilmeye imkan vererek sulama ve bakım gibi adımları kolaylaştırır. Çiftçilerin gözünden kaçan detaylar dron sayesinde fark edilip, hemen çözülebilir.

Tüm bu öngörülen tekniklerdeki asıl amaç teknoloji ve mekanikleşme sürecinde tarım yönetimini kolaylaştırmak, verimleştirmek, israfı önlemek, üretkenliği arttırmak ve bunu da çevreye zarar vermeden yapabilmektir. Azalan verimli tarım arazileri ve artan nüfus ile baş edebilmenin anahtarı inovatif tarım sistemleridir.

Gelecek Tarımda Sürdürülebilirlik

Tarım sektörünün gelişmesi yaşamımızın devamlılığı için çok önemlidir. Gelecekte ise tarımın önemi daha da fazla artacak. Tarımın geleceğinde de sürdürülebilirlik önemli bir adım. Doğal kaynakları koruyan sistemler, hassas tarım teknikleri, sürdürülebilir analiz ve veri toplama gelecekteki tarım modelini şekillendiren etkenler. İklim değişiklikleri ve doğal kaynakların hızla tükenmesi gibi sorunlarla başetme yolunda en önemli yardımcımız sürdürülebilir tarım!

Sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla kıtlığın, israfın önüne geçilebilir ve temiz gıda arayışımız sırasında çevreye zarar vermemiş oluruz. Örneğin, havayı ve toprağı kirleten tarım makinelerinin yerini doğaya zarar vermeyen tarım makinelerinin alması gelecekte olası bir durum. Canlılara ve doğaya zarar vermeyen, sentetik ve kimyasal hiçbir ürün kullanılmadan üretilen organik tarım ürünlerinin yetiştirilmesi gelecekte artabilir. Bu nedenle azalan kaynaklar ve artan talep ile birlikte sürdürülebilir tarımı daha çok konuşacağız.

Konsept Tarım olarak benimsediğimiz modern, sürdürülebilir ve verimli çiftçilik anlayışımız ile tarımın gelecekte karşılaştığı zorluk ve avantajları aynı anda öngörüyoruz ve yönetim sistemimizi buna en iyi şekilde adapte ediyoruz. Geleceğe yönelik modern tarımın getirdiklerini en verimli son ürünü elde edebilmek için takip ediyoruz. Türkiye’de verimli arazilerimizde zeytinden cevize bademden lavantaya birçok tarım ürünü yetiştiriyoruz hem de sizlere bir yatırım modeli sağlıyoruz.

Leave a Reply

İletişime Geç