Skip to main content

Tarımcılık, her adımının detaylı olarak düşünülmesi gereken bütün bir sistemdir. Tarım arazilerinde çeşitli uygulamalarla her açıdan avantajlı bir ekosistem kurulur. Bu uygulamaların başında ise tarımsal ormancılık gelir.

Tarımsal ormancılık, ağaçların tarım arazilerinde kullanılması ve bu alanlarda bir ekosistem oluşturulmasıdır. Temelinde insanın besin ihtiyaçları ile doğanın ihtiyaçlarının uyumlu hale getirilip birleştirilmesidir. Bu ekosistemde tarım ürünleri, hayvancılık, ağaçlar, bitkiler hepsi aynı tarım arazisinde bulunur. Bu ağaçlar ve çalılar üretken tarımın ayrılmaz bir bileşenidir.

İklim değişiklikleri karşısında büyük çiftliklerde toprak ve ürün için umut vaat edicidir.

What are the Benefits of Agroforestry to Agricultural Land?

  • Tarımsal ormancılık, biyoçeşitliliği ve toprak kalitesini arttırır. Toprağın karbonu yakalamasını sağlar ve böylece toprağın iyileşmesine katkı olur. Toprak erozyonunu kontrol altında tutar ve böylece besin maddelerindeki kayıpları önler. Organik maddede artış sağlayarak toprak verimini artırır.
  • Farklı hayvan türleri için ağaçlar bir nevi yuva gibidir. Ekosistemdeki tür çeşitliliğine katkı sağlar.
  • Tarım arazilerindeki hayvanlar ağaçların altında otlatılır, hayvanlara gölge ve barınak olur, onlara yem sağlar. Hayvanlar ise toprağı zenginleştirir.
  • Tarımsal ormancılıkta kullanılan ağaçlar ekilen tarım ürünlerine gölge yapar, rüzgarı engeller ve tarım ürünlerinin büyümesini destekler.
  • Tarımsal orman ağaçları meyve ve sebze vererek çiftliğe ek gelir sağlar. Gıda, yem, kereste, inşaat malzemeleri gibi kullanımıyla ekonomik olarak da katkı sağlar. Böylece, çiftlikteki üretim ve zaman gibi eforların azalmasına yardımcı olur.
  • Tarım çiftliklerine yapılan tarımsal ormancılık faaliyetleri ve dikilen ağaçlar herhangi ekstra maliyet getirmeden çevreye, vahşi yaşama ve doğaya da birçok fayda sunar.

Konsept Tarım Tarımsal Orman Uygulamaları

Konsept Tarım Türkiye’nin en büyük ceviz ve badem yetiştiriciliği tarım markasıdır. Konsept Hayvancılık ise Manisa’daki modern hayvancılık tesisi markamız. Bunun yanı sıra çiftliklerimizde gezen tavuk yumurtası, bal üretimi, seralar, zeytin ve lavanta yetiştiriciliği de yapıyoruz. Her geçen gün büyüyen yönetim sistemlerimiz ve en yeni modern tarım teknolojileri ile sürdürülebilir gıda kaynakları üretiyoruz. Bunu yaparken de tarımsal ormancılık uygulamalarından destek alarak çiftliklerimizde makro iklim yaratıyoruz ve yukarıda bahsettiğimiz tüm faydaları sağlıyoruz. Bu süreç uzmanlık ve tarım sektöründe deneyim ister!

Bizimle iletişime geçin

Yatırımcı hizmetlerimizi detaylı inceleyebilir ve bizimle şimdi iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geç

Leave a Reply

İletişime Geç