Skip to main content

Badem yetiştiriciliğinde kaliteyi etkileyen faktörleri inceleyeceğiz! Badem üretiminde kaliteyi arttıran-azaltan birçok faktör vardır. Bu faktörler birbirinden farklı adımlar gibi görünse de, toplamda bu sürecin en iyi şekilde yönetilebilmesi gereklidir. Yatırım yapmayı düşündüğünüz badem tarım arazisine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken; tüm sürecin en profesyonel şekilde yöneten bir firmayla çalışmaktır! Konsept Tarım olarak müşterilerimize karlı bir yatırım modeli sunmayı hedefleyerek, modern aynı zamanda çevreci sürdürülebilir tarım uygulamaları ile kaliteli badem hasadı gerçekleştiriyoruz. Peki son ürün bademin kalitesini etkileyen faktörler nelerdir?

Sulama

Badem ağacı yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir ağaç olsa da sulama ile verimi artar. Yeterli ve doğru şekilde sulama yapılmayan bademlerin iç kısmı yeterince gelişmeyebilir ve meyve küçük kalabilir. Bu da son kalite ve verimi olumsuz yönde etkiler. İyi ve yeterince sulanan badem ağaçlarında ise verim 2 katına kadar çıkar. Başarılı ve verimli bir hasat için özellikle ağacın su stresini önemsemek gerekiyor. Uzman bir ekip bademin tüm sulama planını ve aşamasını başarılı bir şekilde yönetecektir.

İklim & Toprak

Badem için diğer önemli faktör iklim koşullarıdır. Badem ağaçları için yazın havanın yeterince sıcak olması, ilkbaharda da don almaması önemlidir. Özellikle, düşük yaz sıcaklıkları meyve kalitesini olumsuz olarak etkiler. Bu noktada badem ağacı tarım arazileri iklim olarak uygun bir bölgede bulunmalı, her koşul buna göre düşünülmelidir. Bunun yanı sıra badem birçok toprak türüne karşı da oldukça dayanıklıdır. Uygun toprak koşullarında 3-4 metre kadar kök salabilir, toprağı 1-2 metre içerisinde ana besin maddeleri taşır. Budama ve toprak işleme gibi konularda teknik ekip profesyonelce en iyi tarım uygulamalarını gerçekleştirebilmeli. Konsept Tarım badem ağaçları Manisa bölgesinde optimum iklim ve toprak koşullarında yetişmektedir.

Hasat Zamanı & Kurutma

Hasat zamanının bilimsel şekilde tespit edilmesi ve böylece doğru zamanda hasat yapılması önemli bir adımdır. Olgunlaşan meyvenin dış kabuğu ayrılır ve çatlar. Toplanan bademler içerisindeki değerli yağları kaybetmemesi için uygun koşullarda nem oranı düşürmek amaçlı kurutulur ve bu şekilde depolanır. Böylece, değerli içerik tamamen korunmuş olur!

Konsept Tarım Verimli Badem Yatırımları

Konsept Tarım verimli badem ağaçları Manisa‘da yer almaktadır. Hedeflerimiz doğrultusunda hem yatırım sürecini hem de hasat verimini de düşünerek her aşamada süreci en iyi aşamada yönetmekteyiz. Sürdürülebilir tarım uygulamaları ve tarım ormancılığı (Agroforestry) ile tarım arazilerinde bitki çeşitliliği önemsiyor, çevreci bir görüş benimsiyoruz. Üretim, operasyon, teknik ekip ile en iyi hizmeti en kaliteli hasadı hedeflemekteyiz. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bize danışmak ister misiniz?

Karlı ve avantajlı bir tarımsal yatırım yapmanın tam zamanı. Şimdi bilgi almak ister misiniz?

Contact Us

Leave a Reply

İletişime Geç